تفاوت پروفیل نبشی و ناودانی

 تفاوت پروفیل نبشی و ناودانی

تفاوت پروفیل نبشی و ناودانی

 تفاوت پروفیل نبشی و ناودانی | پروفیل نبشی و ناودانی دو تا از پروفیل های فولادی با مقاطع باز هستند که نقش بسزایی در صنایع و ساخت ساز دارند. ولی با این حال هر دو  نوع پرو فیل ها برای کسانی که با ساخت و ساز ارتباط چندانی ندارند. ممکن است که شناخته شده نباشند. هر دو پروفیل علاوه بر اینکه در شکل ظاهر متفاوت هستند. ولی شباهت زیادی دارند از این رو شناخت دقیق پروفیل نبشی و ناودانی می تواند در انتخاب نوع آنها مفید واقع شود.

که با نگاه دقیق به ظاهر پروفیل نبشی و ناودانی تفاوت آنها رو متوجه می شوید. پروفیل نبشی شبیه حرف L انگلیسی است. اما پروفیل ناودانی شبیه حرف C یا U انگلیسی است. طول بال های پروفیل ناودانی بین 30 تا 400 میلی متر است. و در سایز های 8 تا  16 ساخته می شود. در حالی که طول پروفیل نبشی بین 6 تا 12 متر و در اندازه های 3 تا 35 میلی متر تولید می شود. ما در این مقاله به کاربرد و تفاوت های این پروفیل ها می پردازیم.

انواع پروفیل ناودانی

خود پرو فیل ناودانی انواع مختلف برای کاربرد های مختلف تولید میشوند. دو نوع از انواع این پروفیل عبارت اند از:

1-پروفیل ناودانی سنگین : پروفیل ناودانی سنگین یک از پر کاربرد ترین پروفیل هایی است که در صنعت به عنوان پروفیل ناودانی اروپایی یا ناودانی UNP در بازار عرضه میشود. از این نوع پروفیل در موارد متفاوتی مثل ساخت باد بند، خرپا، ستون استفاده می شود. و از دلایل سنگین بودن وزن این پروفیل بخاطر ضخامتی است که از آن تولید می شود.برای  تهیه این نوع پروفیل کافی است وارد سایت ما شوید تا کارشناسان ما شما راهنمایی کنند. و در کمترین زمان ممکن این محصول رابا کیفیت بالا به دست شما برسانند.

2-پروفیل ناودانی سبک : این نوع پروفیل از لحاظ وزنی، وزن کمتری نسبت به استاندارد تعریف شده دارد. و بیشتر برای نمای ساختمان ها، اسکلت ماشین، ساخت چهارچوب در و پنچره استفاده می شود و به دلیل سبک بودن آن هزینه کمتری دارد. اگر به دنبال خریدی آسان و ارزان و با کیفیت هستید ما با در ارتباط باشید.

خصوصیات پروفیل ناودانی 

 تفاوت پروفیل نبشی و ناودانی
تفاوت پروفیل نبشی و ناودانی

از ویژگی های مثبت این پروفیل می توانیم به موارد ذیل اشاره کنیم

 • تحمل پذیری بالا در مقابل ضربه به دلیل تولید آن از ورق های فولادی.
 • عمر نسبتاٌ طولانی و کارآمد بودن بالای این نوع پروفیل.
 •  دارای سازه های فلزی با وزن بسیار کمی هستند.
 • از همه مهم تر در سازه ها سرعت بسیار بالایی دارند.
 • فضای خیلی کمی رو اشغال می کنند.
 • در مقابل ضربه و تنش ها خیلی مقاوم هستند.

  کاربرد پروفیل ناودانی

حالا که فهمیدیم پرو فیل ناودانی چه ویژگی هایی دارد، می پردازیم .به این که این محصول چه کاربردی دارد.آنچه در ادامه ذکر می کنیم به عنوان مهم ترین موارد استفاده از پروفیل ناودانی می باشد.

 •  در ساخت انواع ماشین آلات
 • برای ساخت تشکیلات و تجهیزات دریایی به دلیل مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی
 • استفاده جهت ساخت خرپا
 • استفاده به عنوان ستون و تیر
 •  در ساخت پروفیل ناودانی در بناهای معماری
 • در ساخت انواع چهارچوب ها
 • در طراحی نمای ساختمان
 •  ساپورت لوله‌های انتقال آب
 •  سینی کابل‌های برق

 جدول مشخصات پروفیل ناودانی

اینکه پروفیل ناودانی چه ویژگی و همچنین چه کاربردی در صنعت دارد را با شما به اشتراک گذاشتیم. حال به منظور خریدی مطمئن تر جدولی از ابعادی که این نوع پروفیل تولید می شود را برای شما شرح می دهیم.

ردیف سایز ناودانی ضخامت

(میلیمتر)

وزن یک متر ناودانی (کیلوگرم) وزن شاخه 6 متری

(بر حسب کیلو)

وزن شاخه 12 متری (برحسب کیلو)
1 6 6 5 30.4
2 6.5 5.5 7 42.5
3 8 6 8.6 51.8 103.7
4 10 6 10.6 63.6 127.2
5 12 7 13.5 80.4 160.8
6 14 7 16 192
7 16 7.5 19 225.6
8 18 8 22 264
9 20 8.5 25.3 303.6
10 22 9 29.4 352.8
– 

خرید آنلاین پروفیل ناودانی 

 تفاوت پروفیل نبشی و ناودانی
تفاوت پروفیل نبشی و ناودانی

در این مقاله سعی کردیم تا به شما بگوییم پروفیل ناودانی چه ویژگی ها و چه کاربردی دارد. همچنین تلاش کردیم تا با ارائه جدول مشخصات این محصول، همه اطلاعاتی که باید در مورد سایز انواع این نوع پروفیل بدانید را برایتان ارائه دهیم.  اگر قصد خرید پروفیل ناودانی رو دارید. و یا استعلام قیمت انواع این پروفیل می توانید با ما در تماس باشید.  وب سایت آهن فرتاک از جمله معتبرترین مراکز فروش محصولات ساختمانی است که با دارا بودن سابقه مفید در این زمینه امکان خریدی مطمئن را برای شما فراهم می سازد.

انواع پروفیل نبشی

اولاٌ که  این نوع پروفیل جنس های مختلفی دارد و بصورت شاخه مورد استفاده قرار میگیرد. پروفیل نبشی ها دو ضلع مساوی عمود بر  هم با زاویه 90 درجه هستند. که به صورت حرف L  انگلیسی میباشد. که خود دارای دو نوع می باشد.

 1. فابریک
 2. پرسی

در نوع نبشی فابریک از همان ابتدا در ریخته گری به شکل قالب نبشی تبدیل می شود.

اما پروفیل نبشی پرسی با خم کردن ورق ها به اندازه و سایزهلی دلخواه ساخته می شود.

ویژگی پروفیل نبشی

 • مقاومت بسیار بالایی دارند.
 • از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه هستند.
 • در اندازه ها و ابعاد  مختلفی برای کارهای مختلفی تولید می شوند.
 • نگهداری این نوع پروفیل خیلی ساده و راحت می باشد.
 • قابلیت دسترسی سریع.
 • قابل بازیافت هستند.
 • کاربرد زیادی در ساختمان سازی دارند.

کاربرد پروفیل نبشی

 تفاوت پروفیل نبشی و ناودانی
تفاوت پروفیل نبشی و ناودانی
 • در ساخت سازه های فولادی
 • در پشت بند در فاصله میان ستون های ساختمان استفاده می شود.
 • برای مقاوم سازی و استحکام ساختمان در حوادث غیر مترقبه (سیل و زلزله) کاربرد فراوانی دارد.
 • پروفیل نبشی در ساختمان سازی به عنوان دیوارهای سفالی استفا ه می شود.
 • پروفیال نبشی بخاطر وزن پایینی که دارد در چهار چوب درب و پنچره به الوار در سقف قرار می گیرد.
 • برای متصل کردن آهن و همچنین اتصال آهن به ستون استفاده می شود.
 • در ساخت ستون و خرپا در اسکلت سازی استفاده می شود.
 • در ساخت پایه های ستونی مثل پایه فنس و ساخت پله.
 • در تولید و دو پوش و سقف های شیروانی و انبارها و سوله ها.
 • از مهم ترین کاربرد کاهش هزینه ساخت سازه ها می توان نام برد.

جدول مشخصات پروفیل نبشی

اینکه پروفیل نبشی چه ویژگی و چه کاربردی در صنعت دارد. را با شما به اشتراک گذاشتیم. حال به منظور خریدی آسان تر جدولی از ابعادی که این نوع پروفیل تولید می شود را برای شما شرح می دهیم.

جدول سایز های مختلف پروفیل نبشی 
ردیف سایز(سانتی متر) طول (متر) ضخامت (میلی متر)
1 3*3 6و12 3
2 4*4 6و12 4
3 4.5*4.5 6و12 3و4و5
4 5*5 6و12 3و4و5
5 6*6 6و12 3و4و5و6
6 7*7 6و12 5و6و7
7 7.5*7.5 6و12 5
8 8*8 6و12 6و7و8
9 10*10 6و12 7و8و10

تهیه پروفیل نبشی

برای خرید محصول مناسب باید به کارخانه تولید کننده، نوع پروفیل، قیمت روز پروفیل و … توجه داشته باشید. انتخاب یک مرجع فروش مناسب می‌تواند به شما در این زمینه یاری کند. برای اطلاع از قیمت انواع پروفیل و مقاطع فولادی دیگر می‌توانید با ما تماس بگیرید.

مهم ترین دلیل استفاده از پروفیل نبشی برای مقاوم سازی در ساختمان است. که به آن نبشی کشی می گویند. و  مقاومت بالایی در برابر ضربه و تنش دارد. از طرفی به دلیل شکل ظاهر و خاص آن امکان وصل شدن آن ها از هر طرف وجود دارد. در اکثر اوقات  این پروفیل به سازه اصلی و از طرف دیگر به دیواره خارجی وصل می شود. که این کار باعث استحکام سازه در مقابل آسیب و خرابی می شود.

فرق پروفیل نبشی و ناودانی

هرکدام از پروفیل ها دارای اجزا تشکیل دهنده منحصر به فرد هستند مثلاٌ عضوی که در برابر کشش مقاومت دارد، جان نام دارد و اجزایی که در برابر نیرو های برشی مقاومت دارند بال می گویند.

 1. تفاوت درجان هر دو پروفیل : به قسمت میانی پروفیل ناودانی که دارای دو بال هست  جان می گویند. این در حالی است که در پروفیل نبشی قسمتی به نام جان ندارد. و با در نظر گرفتن نحوه اتصال آن در سازه های ساختمانی می توان یکی از بال ها رو جان در نظر گرفت و اما این عضو در پروفیل ناودانی است و برای طراحی سازه ها محاسبه می شود.

2. تفاوت بال هر دو پروفیل : یکی دیگر از اجرا سازنده پروفیل بال است. در پروفیل ناودانی جان بین دو بال قرار گیرد. در حالی که در پروفیل نبشی جان اصلا وجود ندارد و دو بال به صورت عمود به هم قرار دارد. و یک تفاوت مهم دیگه اینکه سایز بال هر دو پروفیل یکی نیست. و در پروفیل نبشی ممکن است دو تا بال یک اندازه نباشند. (هم بال مساوی و هم بال نامساوی دارند). در حالی که در پروفیل ناودانی همیشه اندازه بال ها برابر است.

دیگر تفاوت های پروفیل نبشی و ناودانی

۳. تفاوت در جنس پروفیل ها : از مهم ترین تفاوت های پروفیل نبشی و ناودانی متریالی است که در تولید هر کدام بکار می رود. پروفیل نبشی را به عنوان پروفیل آهنی می شناسند.که در جنس هایی مانند گالوانیزه، پلاستیکی، پی وی سی و ام دی اف تولید می شود. ولی پروفیل ناودانی بیشتر از فلز تولید و به بازار عرضه می شود.

۴. تفاوت درنوع استاندارد استفاده شده : قوانین و مقرارتی که برای تولید با کیفیت و مشخصات مطلوب تر (استاندارد) پروفیل نبشی  وجود دارد دو نوع است. در حالی که برای تولید پروفیل ناودانی سه نوع استاندارد داریم. که هر سه کاربرد کاربرد خودشان را دارند.

چرا پروفیل ناودانی بخریم؟

این محصول پر کاربرد به دلیل مزایایی که دارد به عنوان یک انتخاب مناسب در فعالیت های ساختمانی و صنعتی است. پروفیل ناودانی از هرجنس و نوعی که هست به دلیل ویژگی هایی که دارد. استفاده از آن روز به روز در حال توسعه می باشد. در ادامه به مهم ترین آن میپردازیم:

 • نصب این محصول در میان انواع پروفیل ها بسیار سریع و آسان انجام می گیرد. که همین سادگی کار با آن، آن را به یک محصول پرطرفدار تبدیل می کند.
 • پروفیل ناودانی به دلیل سازه خودکه دارای اسکلت فولادی ستند مقاومت نسبتاٌ خوبی در مقابل ضربه های سنگین هستند. بنابراین مقاوم بودن این محصول باعث محبوبیت بیشتر این محصول می شود.
 • با این حالی که خیلی مقاوم هستند. فضای کمتر می گیرند. عمر طولانی و دوام زیادی هم دارند.
 • این محصول علاوه برا اینکه در جوشکاری، به کمک پیچ و مهره وصل می شوند باعث راحتی و سرعت کار با آن می شود.

نکات مهم خرید نبشی و ناودانی

 تفاوت پروفیل نبشی و ناودانی
تفاوت پروفیل نبشی و ناودانی

اکثر تولید کنندگان و افراد متخصص در زمینه تولید و  حتی ساخت از استفاده از انواع پروفیل نبشی و ناودانی بر این اعتقاد دارند که یک خریدی که خریدار راضی باشد موقعی اتفاق می افتد که در آن نکات زیر لحاظ شود:

از آنجایی که تنوع محصول در بازار زیاد است قبل از خرید باید نیاز خود را تعیین و  مشخصات فنی هر پروفیل را بررسی کنیم. زیرا کیفیت هر پروفیل تاثیر بسزایی روی کاربرد و مقاوت آن دارد. که یکی از راه های تشخیص کیفیت، بررسی سطح محصول است. پس در موقع تحویل باید دقت کنیم که سطح آن صاف و کاملا تمیز باشد و هیچ گونه پوسته ای در آن نباشد. و همیشه براساس نوع کارکردی که دارد آن زا انتخاب کنیم و مورد استفاده قرار بدهیم.

سخن پایانی

پروفیل نبشی یکی از مهم ترین پروفیل ها برای صنعت ساخت و ساز است. که در مواردی مانند ساختن کرمیت و خرپا، متصل شدن قسمت های فلزی بهم دیگر و ساختن ستون کاربرد بسیار زیادی دارد. نکته ای که باید به آن توجه نمود برآورد دقیق بودجه ساختمان سازی است. زیرا اگر پروژه های بزرگ به تعداد زیادی پروفیل نبشی نیاز دارد.

کوچک ترین نوسان در قیمت این نوع پروفیل، تاثیر فراوانی روی قیمت تمام شده پروژه دارد. و ما را دچار سردرگمی می کند.تفاوت نبشی و ناودانی چیست و چگونه می‌توان آن‌ها را از یکدیگر متمایز کرد؟ اگر کسی با این دو پروفیل آشنایی نداشته باشد، در مواجهه با آن‌ها ممکن است دچار اشتباه شود. بنابراین شناخت فرق نبشی و ناودانی و این‌که این تفاوت‌ها از چه چیزی ناشی می‌شوند، گام مهمی در خرید نبشی و ناودانی به شمار می‌رود. قیمت و تولید و تغییر در متریال اولیه دچار نوسات زیادی می شود. بنابراین قیمت روز آن در سایت هست و تنها با چند کلیک می توانیم هم قیمت رو ببینیم و با چت آنلاین سایت اقدام به خرید سفارش این محصول کنیم.

از این رو مشاوران و تیم پشتیبانی این حوزه توصیه می کنند که در موقع خرید این دو محصول دقت زیادی داشته باشیم. تا بتوانیم بهترین و مناسب ترین پروفیل را برای ساختمان و سازه خود تهیه کنیم. موقعی که با قیمتی مناسب مواجهه شدید به هیچ وجه زمان را هدر ندهیم و برای تضمین در ساخت سازه های خود با کارشناسان فروش ما قرارداد بببندید و تمام پروفیل های مورد نیاز خود را همان موقع خرید کنید، تا اولاٌ دچار افزایش قیمت و کمبود پروفیل یا کمبود بودجه مواجه نشوید زیرا خسارت بسیار زیادی به شما وارد می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مقاطع آهنی میتوانید به مقالات تیرآهن فایکو چیست ، بهترین کارخانه های تولید میلگرد ، بهترین میلگرد برای ساختمان سازی و میلگرد بستر چیست ، روش های جلوگیری از زنگ زدگی ورق سر بزنید.

دیگر خدمات ما

nazem
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *