کاربرد تیرآهن در ساخت پل

کاربرد تیرآهن در ساخت پل

کاربرد تیرآهن در ساخت پل

آخرین بروزرسانی مطلب:1403/3/7

 

کاربرد تیرآهن در ساخت پل | یکی از صنایع مهم هر کشوری صنعت ساخت و ساز میباشد که توسط آن شهرسازی گسترش میابد. در ساخت شهرها ، خصوصا شهرهای بزرگ و کلان شهرها ، پل ها از اهمیت بالائی برخوردار هستند. چرا که وجود پل ها میتواند در کنترل ترافیک تاثیر زیادی بگذارد. همچنین پل ها میتوانند دسترسی به تمام نقاط شهر را برای ساکنان ان شهر راحت تر کنند. بنابراین ساخت اصولی و استاندارد پل ها بسیار مهم میباشد. از مهمترین محصولات کاربردی در پل ، میتوان به تیرآهن و میلگرد اشاره کرد. پل ها از چند قسمت تشکیل شده اند که عبارتند از:

 • عرشه که همان قسمت عبور و مرور میباشد
 • یاتاقان که بین عرشه و پایه است و وظیفه انتقال بار از عرشه به پایه را دارد.
 • پایه ها که وظیفه انتقال فشار وارده از عرشه به فونداسیون را دارد.
 • فونداسیون که پائینی ترین قسمت پل است و وظیفه انتقال بار و فشارهای وارد به زمین را دارد

آهن فرتاک یکی از بزرگ ترین مراکز فروش تمامی آهن الات با بهترین قیمت میباشد.

انواع پل

پل ها از لحاظ نوع مواد بکاررفته در انها و هم از جهت کاربردشان دارای انواع متفاوتی میباشند. از نظر نوع مواد ، به سه دسته ی فلزی ، بتنی ، ترکیبی تقسیم میشوند. از نظر نوع کاربردشان به چند نوع عابرپیاده ، ماشین رو ، دره گذر ، پل متحرک و پل مخصوص قطار اشاره کرد.

در پل فلزی بیشتر مواد بکاررفته در آن فلز میباشد مانند پل های عابر پیاده ولی در بیشتر پل ها از ترکیب فلز و بتن استفاده میشود. برای استحکام و مقاومت بیشتر در قسمت پایه های پل از تیرآهن و میلگرد استفاده میشود. ساخت پل امری بسیار حساس میباشد و سهل انگاری در ساخت هر قسمت از پل میتواند خسارات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

مهم ترین کاربرد تیرآهن در پل سازی

کاربرد تیرآهن در ساخت پل | تیر آهن را می توان برای مواردی مانند تیرهای پل، کانال ها، نرده ها ، نردبان ها و اجزای زاویه دار استفاده کرد. اما معمولاً از تیرآهن برای ایجاد پایه شمع یاتاقان برای پل استفاده می شود.

شمع های بلبرینگ نوعی سیستم فونداسیون عمیق است که در زیر زمین برای تحمل بارهای عمودی با انتقال وزن پل به خاک یا سنگ زیرین نصب می شود. بدون چنین سیستم های پایه، زمین زیر پل ناپایدار خواهد بود و بنابراین نمی تواند وزن قابل توجهی را تحمل کند، مانند وزن ناشی از ترافیک، یا حتی جرم پل به تنهایی.

خرید تیرآهن و استعلام از قیمت روز تیر آهن

مزایای تیر آهن در ساخت پل

 1. آنها به راحتی به پل متصل می شوند.
 2. بارها را می توان بلافاصله پس از نصب شمع تنظیم کرد.
 3. تیرآهن بسیار بادوام و ماندگاری بالایی دارد.
 4. هیچ محدودیتی برای طول وجود ندارد .
 5. نصب تیرآهن نسبتاً آسان است.

کاربرد تیرآهن در ساخت پل | پل سازان تیر فولادی را به جای سایر مصالح ساختمانی مانند چوب یا بتن انتخاب می کنند زیرا همه کاره، مقرون به صرفه، پایدار، بادوام و برای چندین دهه دوام می آورد. زیرساخت پل ساخته شده از تیر آهن به طور کلی قوی تر، ایمن تر، ساخت آسان تر و انعطاف پذیرتر است که به جلوگیری از آسیب ناشی از بادهای شدید و زلزله کمک می کند. به طور مشابه، تیر آهن نسبت به سایر مواد پایدارتر است، که آن را به گزینه ای سازگار با محیط زیست تبدیل میکند.

علل استفاده از تیرآهن در ساختن پل

یکی از مهم ترین کاربردهای تیراهن ، استفاده از آن در ساخت پل میباشد. ساده ترین راه ساختن پل استفاده از تیرآهن میباشد به دو دلیل استحکام مطلوب آن و همچنین مقرون به صرفه بودن. در واقع در ساده ترین شکل در سازه ی پل یک تیرآهن به صورت افقی قرار گرقته که در دو انتهای آن توسط پایه هائی که وزن پل را به زمین منتقل میکنند پشتیبانی میشود.

در واقع از تیراهن در ساختن پل به این دلیل استفاده میشود که بارهای فشاری و کششی وارد به پل را به زمین منتقل کند. به این صورت پل در مقابل عواملی که باعث پیچ خوردگی و یا خم شدن به دلیل بار زیاد میشود توسط یک تیر آهن قوی مقاوم میشود. مقاوم سازی با تیرآهن

پرکاربرد ترین تیرآهن ها در ساخت پل

همانطور که گفتیم به دلیل استحکام و مقاومت زیاد تیر اهن استفاده از آن در انواع پلها الزامی میباشد. از پرکاربردترین تیرآهنها در ساخت پل تیرآهن هاش و لانه زنبوری میباشد. برای ساخت پل ، بعد از خاکبرداری باید زمین را برای بتن ریزی آماده کنند. برای جایگذاری تیرآهن ها باید از جرثقیل استفاده کنند. در ساخت پلهای بزرگراه از تیرآهن های بتنی و فولادی تقویت شده استفاده میکنند که بتوانند وزن پل را به خوبی تحمل کنند. سازندگان برای عرض دهانه چنین پل هائی از تیرآهن با ابعاد 45 تا 100 متر کمک میگیرند. در ادامه به توضیح در مورد این دو تیرآهن پرکاربرد میپردازیم.

تیر آهن هاش

تیر اهن هاش که به شکل H انگلیسی میباشد دارای یک جان و دو بال میباشد. جان تیراهن به این دلیل طراحی شده است که تیرآهن را در برابر نیروهای برشی مقاوم میکند و بال تیرآهن باعث استحکام و قدرت آن میشود. تیرآهن هاش به عنوان اسکلت اصلی در ساختمان سازی محسوب میشود.

تیرآهن لانه زنبوری

کاربرد تیرآهن در ساخت پل | این تیرآهن  دارای حفر های توخالی شبیه لانه زنبور میباشد و به همین دلیل به این نام معروف است. تیرآهن لانه زنبوری به نام تیرآهن شبکه نیز شناخته میشود. این تیرآهن به دلیل اینکه بتواند کمان خمشی بیشتری را با کمترین تغییر شکل تحمل کند تولید میشود. به دلیل این ویژگی از آن در ساخت پل بسیار استفاده میکنند.

انتخاب نوع تیر آهن برای ساخت پل

یکی از نکات مهم در انتخاب نوع تیرآهن اینست که بدانیم تیراهن ها از سایزها و وزنهای متفاوتی برخوردار هستند و طبیعتا هرچه وزن تیرآهن بیشتر باشد استحکام و مقاومت ان نیز بیشتر میشود. به عنوان مثال تیرآهن سایز 20 وزن بالائی دارد و بنابراین از استحکام بالائی نیز برخوردار است بنابراین در ساخت پل کاربرد زیادی دارد.

بنابراین میتوان گفت انتخاب درست نوع تیرآهن بستگی به طول پل ، ضخامت پل ، مقدار فشار وارد بر پل ، فواصل موجود در پل که ممکن است به شکل منحنی باشد و شرایط آب و هوائی منطقه ای که پل در آن واقع میشود ، بستگی دارد. هر نوع تیرآهنی که در ساخت پل استفاده شود توسط خرپا قابل پشتیبانی است. در حال حاضر اکثر پلهای بزرگی که در دنیا وجود دارند دارای 4 و یا تعداد بیشتر تیرآهن فولادی میباشند. نکات کلیدی خرید آهن

اصول استفاده از تیرآهن در ساخت پل

برای ساخت یک پل با استفاده از تیرآهن باید شرایطی مانند موارد زیر را در نظر گرفت :

 • طول پل ، الگوهای ترافیکی و شرایط محیطی را در نظر بگیریم. با توجه به شرایط محیطی لازم است طرح خاصی از پل طراحی و اجرا شود.  اصول طراحی پل چه صاف باشد یا منحنی به میزان تحمل بار این سازه بستگی دارد. تخمل این بار برعهده ی پایه های پل میباشد.
 • بهترین مواد برای ساخت پل تیرآهن های فولادی و بتنی هستند. برای پلهای کوچک معمولا از تیرآهن بتنی استفاده میشود.
 • برای ساخت پل لازم است که محاسبات و طراحی ها دقیق و گویا باشد. مهندس ناظر باید کاملا به تمام مراحل کار اشراف داشته باشد.
 • هنگام استفاده از تیرآهن اگر یک خط فرضی در وسط تیراهن فرض کنیم قسمت بالائی این خط فشرده میشود و قسمت پائینی ان کشیده میشود. این خط را محور خنثی مینامند. هرچه تکیه گاه های پل از این محور دورتر باشند پل از استحکام کمتری برخوردار است.
 • برای ساخت پل از تیراهن باید از خرپا به عنوان پشتیبانی کننده تیر آهن استفاده شود. در واقع خرپاهای فولادی نیروهای کششی و فشاری وارد بر تیرآهن را پراکنده میکنند.
 • برای جلوگیری از پیچ خوردگی و خم شدگی استفاده از تیرآهنهای قوی مانند هاش و لانه زنبوری در ساختن پلها ضروری میباشد.

کاربرد تیرآهن در پل های بزرگراه

کاربرد تیرآهن در ساخت پل | برای ساخت پلهای بزرگراه معمولا از تیراهن های فولادی و یا بتنی تقویت شده استفاده میکنند. اسکلت عرشه ی پل با توجه به وزن ترافیک آن شامل انواع تیرآهن ها میباشد. برای عرض دهانه پل ها از تیرآهن 45 تا 100 متر استفاده میشود.

نوع دیگر از اسکلت بندی پلها استفاده از تیر اهن با فلنج های باریک تر است. با استفاده از این نوع پیکر بندی دسترسی به مواد ومصالح در طول ساخت وساز بیشتر و راحت تر است. با هر دو نوع فرم ، عمق بندی در انتهای عرض یکنواخت میباشد اما عمق تیرآهن برای پل های طولانی ممکن است بلندتر باشد.

برای پل های طولانی از تیرآهنهائی با سطح مقطع مستطیلی ، تیرآهن های متقاطع و یا تیرآهنهای کانتینری استفاده میکنند. برای ساخت پل ها میتوان از تیرآهن و ستون های بیشتر برای حمایت بیشتر عرشه پل استفاده کرد. کاربرد تیرآن در ساخت پل باعث گسترش و سرعت بیشتر ساخت وساز پل ها میباشد.

معایب استفاده از تیرآهن

درکنار مزایای زیاد تیرآهن در ساخت پل معایب و محدودیتهائی نیز وجود دارد که عبارتند از:

 • یکی از معایب استفاده از تیرآهن در ساخت پل ، عدم امکان ساخت پل با دهانه ی بزرگ میباشد. برای این کار باید از تیراهنهای بلندتری استفاده کرد که این باعث افزایش بار و فشار وارد بر پل میشود. البته استفاده از تیرآهن هاش نسبت به تیرآهن معمولی برای ایجاد دهانه ی بزرگتر بهتر میباشد.
 • معمولا برای ساخت پلهای طولانی پیشنهاد میشود از تیرآهن استفاده نشود مگر اینکه چندین پل را به یکدیگر وصل کنند که این کار مستلزم زمان بیشتر برای ساخت پروژه میباشد.
 • طول عمر پلهای تیرآهنی زیاد نیست و معمولا تا 50 سال عمر میکنند. البته نگهداری و تعمیر مداوم میتواند در طول عمر آن موثر باشد.
 • پلهای تیرآهنی میتوانند دچار نشست شون که این به دلیل عدم انتقال درست وزن و بار وارده بر زمین میباشد.
 • انعطاف پذیری تیراهن کم است و در برابر بادهای شدید میتواند سازه را با مشکل روبرو کند. برای حل این موضوع باید تیرآهن تقویت شود.

ویژگی های پل های ساخته شده از تیرآهن

تیرآهنهای کاربردی در ساخت پل باید تحمل فشار و بار وارد بر پل را داشته باشند. فشار وارد بر پل باعث میشود لبه های بالائی تیرآهن فشرده شوند ، در حالیکه لبه های پائینی کشیده میشوند. همانطور که قبلا ذکر کردیم تیراهن هاش و لانه زنبوری بهترین تیرآهن برای ساخت پل میباشد. تیر آهن های I نیز مقرون به صرفه هستند.

بسیاری از پلها نیز  از تیراهن بتنی ساخته میشوند که این پل ها ویژگی های بتن را در برابر فشار و تنش از خود نشان میدهند. پلهائی که با تیرآهن شکل میگیرند برای فواصل و مسافت طولانی مناسب نیستند مگر اینکه چندین پل به همدیگر وصل شوند. تیرآهن ها در ساخت پل معمولا با خرپا پشتیبانی میشوند. با افزایش ضخامت پل ظرفیت بارگیری آن نیز بیشتر میشود و طول ان نیز میتواند بیشتر شود. در این حالت تیرآهن ها ممکن است بیش از حد سنگین شوند. کاربرد تیرآهن در ساخت پل

پل هائی که با تیراهن شکل میگیرند اغلب برای فواصل کوتاه هستند زیرا بر خلاف پل های خرپایی، هیچ تکیه گاه داخلی ندارند. تنها تکیه گاه ها توسط اسکله ها ارائه می شود. هر چه تکیه گاه ها از هم دورتر باشند، پل تیری ضعیف تر می شود. در نتیجه، پل های تیری به ندرت بیش از 80 متر دهانه دارند. این بدان معنا نیست که از پل های تیری برای عبور از فواصل زیاد استفاده نمی شود. این فقط به این معنی است که یک سری از پل های تیری باید به یکدیگر متصل شوند و چیزی را ایجاد کنند که به عنوان یک دهانه پیوسته شناخته می شود.

نکات مهم در کاربرد تیرآهن برای ساخت پل

برای اینکه یک پل به صورت اصولی و استاندارد ساخت و اجرا شود نکات مهمی را باید در نظر داشت:

 1. ابتدا با توجه به طراحی پل نوع مناسب تیرآهن را استفاده کنیم.
 2. توزیع تنش و بار بر روی عناصر مختلف سازه باید اصولی و استاندارد باشد تا استحکام پل تضمین شود.
 3. دو سر تیر آهن در ابتدا و انتهای آن باید توسط پایه نگهداری شود تا ظرفیت بار پل افزایش یابد.
 4. برای تحمل بارهای پیچشی بهتر است از تیرآهن هائی که بال انها با ورق تقویت شده است استفاده کرد.
 5. برای اطمینان از ایمنی پلها باید از قبل میزان خمشی پل محاسبه و در نظر گرفته شود.
 6. اگر پل ساختار ضخیمی داشته باشد ظرفیت بار ان نیز افزایش میابد و احتمال خم شدن آن بیشتر میشود که در حال حاضر خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی تیرآهنهائی با استفاده از مواد محکم و سبک و بادوام  تولید میشوند که در ساخت پلها از آنها استفاده میکنند.

کلام آخر

تیرآهن یکی از مقاطع مهم در صنعت ساخت و ساز و ساخت پل میباشد. استفاده از تیرآهن مناسب و انتخاب اصولی تیرآهن در استحکام و مقاومت پل بسیار اهمیت دارد. از تیرآهن های هاش و لانه زنبوری بیشترین استفاده در پلسازی میشود. برای اینکه هزینه ی نهائی پلسازی مشخص شود باید قیمت انواع تیرآهن را بدانیم. برای اطلاع از قیمت تیراهن میتوانید با کارشناسان اهن فرتاک در تماس باشید.

بهتر است برای براورد هزینه ی تمام شده در ساخت پل با متخصصین این امر مشورت و راهنمائیهای لازم را دریافت کنید. برای این کار باید علاوه بر قیمت تیراهن قیمت سایر مواد لازم و همچنین حمل مواد و مصالح مورد نیاز با جرثقیل را بدانید. شما همچنین میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مقاطع فولادی به صفحات انواع میلگرد مصرفی در بتن ، بهترین کارخانه های تولید میلگرد ، میلگرد بستر چیست ،تفاوت پروفیل نبشی و ناودانی و راه های جلوگیری از زنگ زدگی ورق سر بزنید. کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه ها به شما کمک میکنند تا خرید دقیق تر و بهتری را تجربه کنید.

nazem
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *